Autor Wiadomość
video-lux
PostWysłany: Śro 20:32, 11 Sie 2010    Temat postu:

.
Polskie kresy na płytach dvd
@@@

Trwający ponad 80 minut film pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko, w 1954 z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęła szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.

Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w bombardowaniu Baranowicz w czasie wojny, a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie - odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.

Film, nagrany w nowoczesnym formacie ekranowym (16:9), pokazuje wędrówkę po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





Szczegółowe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Film DVD dla Ciebie

Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec


Zamówienia proszę składać pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie: 94-340-60-06


@@@@@@@@@@@@@@@@


Cytat:
Sokal i kresy nad Bugiem - dvd




O czym jest film?

Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.

Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.

Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.

Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Czas trwania filmu = 70:00 minut

Informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
Aleksandra
PostWysłany: Wto 0:02, 09 Cze 2009    Temat postu:

Obecnie mieści się tam elegancki hotel, a Cela Konrada została przeniesiona do odbudowanego skrzydła klasztoru, które łączyło XV- wieczny unicki kościół Przenajświętszej Trójcy i które zostało zniszczone przez Rosjan na początku XIX wieku, z resztą zabudowań klasztornych. Nie wyklucza się, że Cela Konrada znajdowała się właśnie w tym budynku.

Spór na temat lokalizacji Celi Konrada toczył się już przed wojną. Temat ten wywoływał wiele dyskusji i sporów również w ostatnich latach.

Jak zaznaczył w piątek podczas otwarcia ekspozycji podsekretarz Stanu w polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Metra, "my Polacy najbardziej przywiązani jesteśmy do tej lokalizacji (przedwojennej), która powstała w skutek pracy profesora Pigonia i profesora Kłosa". Obecnie znajduje się tam tablica pamiątkowa. Natomiast nowa ekspozycja mieści się w jednym z prawdopodobnych miejsc lokalizacji celi.

Minister Metra ocenił, że "jest to właściwy sposób rozwiązania tego problemu". Wyraził nadzieję, że gorące spory na temat lokalizacji Celi Konrada należą już do przeszłości.

- Bardzo ważne, że przychodzimy w to miejsce, do klasztoru bazylianów, które z pewnością było miejscem więzienia Mickiewicza i jego przyjaciół i że mamy szanse oddać im hołd - powiedział minister Tomasz Metra.

Aleksandra Akińczo (ap, ula)
Gość
PostWysłany: Wto 0:01, 09 Cze 2009    Temat postu:

Ekspozycję przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

- Przygotowanie ekspozycji było dosyć trudnym zadaniem - powiedziała kurator ekspozycji Jolanta Pol z warszawskiego muzeum. - Mieliśmy tylko 25 metrów kwadratowych, a chcieliśmy pokazać jednocześnie Celę Konrada, a także dzieje Mickiewicza - wyjasnia.

Pomieszczenie jest podzielone na dwie części. W jednej - przez otwór w drzwiach, można obejrzeć zaaranżowaną celę; stoi tu prycza i świeca. W drugiej są plansze z informacjami o Adamie Mickiewiczu, filomatach, filaretach, o Wilnie i o profesorach Uniwersytetu Stefana Batorego.

Cela Konrada mieści się jednak nie w miejscu, w którym w okresie międzywojennym polscy literaci wmurowali tablicę z inskrypcją w języku łacińskim: "Gustaw zmarł tu 1 listopada 1823 r. Tu narodził się Konrad 1 listopada 1823 r." i gdzie się odbywały słynne Środy Literackie.
Celina
PostWysłany: Wto 0:01, 09 Cze 2009    Temat postu: Otwarto stałą ekspozycję w wileńskiej Celi Konrada

W dawnym klasztorze bazylianów w Wilnie, gdzie się znajdowała legendarna Cela Konrada, w której był więziony Adam Mickiewicz, i gdzie się toczy akcja trzeciej części "Dziadów", w piątek została otwarta stała ekspozycja - Cela Konrada.
Konrad
PostWysłany: Pon 23:56, 08 Cze 2009    Temat postu:

Historyczna tablica wmurowana przez polskich literatów do niedawna była ostatnim elementem przypominającym o pobycie poety. Okres międzywojenny był czasem świetności legendarnej Celi Konrada. Wówczas światowej sławy slawista rektor Uniwersytetu Stefana Batorego prof. Marian Zdziechowski zainicjował przeprowadzenie w Celi Konrada „Śród Literackich”, które miały szczególne znaczenie dla polskiej kultury.

W okresie od 1927 roku do 1939 w tym miejscu odbyło się ponad 400 spotkań intelektualnej elity przedwojennego Wilna i Polski. Tablica na swoim miejscu przetrwała okres rządów sowieckich. Wówczas w klasztorze umieszczono Instytut Inżynierów Budowlanych, a w samej celi bibliotekę.
Wiktor
PostWysłany: Pon 23:55, 08 Cze 2009    Temat postu:

Jesteśmy w 70% przekonani, że Adam Mickiewicz i jego towarzysze byli więzieni właśnie w łączniku między klasztorem a kościołem. Łącznik był zburzony przez władze carskie jeszcze w XIX wieku. Teraz po konsultacjach z historykami i za pozwoleniem konserwatora zabytków odbudowaliśmy łącznik i ulokujemy w nim celę, która będzie dostępna dla zwiedzających – mówi Wiktor Czerniszuk, współwłaściciel hotelu i restauracji, które rozmieściły się w klasztornych murach.

Dla wersji, że cela znajdowała się na piętrze - w hotelu, Czerniszuk zostawia 30%. I aby uszanować jej zwolenników w hotelu zostanie zawieszona odpowiednia pamiątkowa tablica. Nie da się ją umieścić w miejscu, gdzie przed rekonstrukcją wisiała przedwojenna tablica wmurowana przez polskich literatów z inskrypcją w języku łacińskim: „Gustaw zmarł tu 1 listopada 1823 r. Tu narodził się Konrad 1 listopada 1823 r.”. Nową tablicę pamiątkową zawieszą nie w pokoju hotelowym, a w korytarzu. No, bo „to jakoś nie bardzo będzie dla gości” - tłumaczy przedsiębiorca.
kurier
PostWysłany: Pon 23:54, 08 Cze 2009    Temat postu: W wileńskiej "Celi Konrada" będą spać turyści

Historyczna Cela Konrada w Wilnie, gdzie był więziony Adam Mickiewicz, filomaci i filareci, gdzie toczyła się akcja III części „Dziadów”, a w okresie międzywojennym odbywały się słynne „Środy Literackie”, przegrała w starciu z biznesem. W klasztornych murach znajduje się czterogwiazdkowy hotel „Pas Bazilijonus”. W Celi Konrada urządzono pokoje hotelowe. Sama Cela Konrada została przeniesiona przez właścicieli hotelu do odbudowanego niedawno łącznika między klasztorem a kościołem Świętej Trójcy.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group