Autor Wiadomość
Tatiana
PostWysłany: Śro 20:21, 11 Sie 2010    Temat postu:

.
Polskie kresy na płytach dvd
@@@

Trwający ponad 80 minut film pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko, w 1954 z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęła szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.

Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w bombardowaniu Baranowicz w czasie wojny, a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie - odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.

Film, nagrany w nowoczesnym formacie ekranowym (16:9), pokazuje wędrówkę po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





Szczegółowe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Film DVD dla Ciebie

Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec


Zamówienia proszę składać pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie: 94-340-60-06


@@@@@@@@@@@@@@@@


Cytat:
Sokal i kresy nad Bugiem - dvd




O czym jest film?

Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.

Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.

Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.

Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Czas trwania filmu = 70:00 minut

Informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
pmm)
PostWysłany: Pon 23:42, 08 Cze 2009    Temat postu: Kaziuki wileńskie

Mieszkańcy Wilna uczcili świętego Kazimierza Królewicza, patrona litewskiej młodzieży. Uroczystość św. Kazimierza zgromadziła wiernych na Mszy św. w katedrze wileńskiej. W zdobionym sarkofagu spoczywają tam relikwie świętego obojga narodów.

Dziś przypada dwudziestolecie powrotu sarkofagu do katedry, która w sowieckich czasach została zamieniona na galerię obrazów.

W sobotę w Wilnie odbędą się różne imprezy młodzieżowe poświęcone świętemu Kazimierzowi. A od piątku do niedzieli całe centrum starego Wilna będzie miejscem słynnego jarmarku "Kaziuki wileńskie", którego tradycja liczy kilkaset lat.

Jarmark ten wilnianie zawdzięczają właśnie świętemu Kazimierzowi. Syn Kazimierza Jagiellończyka, urodzony w 1458 roku na Wawelu, sprawował władzę królewską na Litwie. W 1602 roku został wyniesiony na ołtarze.

Kaziukowe pochody i jarmarki organizowano w Wilnie od 1636 roku. Rozpoczynały się zawsze w dniu św. Kazimierza, 4 marca. (pmm)
Renata Widtmann
PostWysłany: Pon 23:40, 08 Cze 2009    Temat postu: Kiermasz Kaziukowy ściąga turystów do Wilna

Tegoroczny Kaziukowy Jarmark w Wilnie będzie stał pod znakiem wielu atrakcji i nowości. Impreza rozpocznie się w piątek, a dzisiaj w Katedrze Wileńskiej nastąpi poświęcenie sztandaru - symbolu kaziukowego święta, który jest obchodzony od 405 lat.

Historia kiermaszów wileńskich ku czci świętego Kazimierza sięga czasów jego kanonizacji, czyli roku 1604 roku. To właśnie uroczystości kanonizacyjne stały się pierwowzorem obecnych kiermaszy i pochodów.

Na tegorocznym jarmarku będzie wiele atrakcji i nowości. Na kiermaszu Kaziukowym swoje wyroby zaprezentują nie tylko litewscy twórcy, ale też goście z Polski, Finlandii, Węgier, Ukrainy , Łotwy i Estonii. Mówi się, że na Kaziuka kupić można prawie wszystko - nawet konia z wozem,. Królową każdego jarmarku była wileńska palma, upleciona przez miejscowe mistrzynie. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się konkurs na najwyższą palmę. Na zwycięstwo liczy znana palmiarka Teresa Michalkiewicz - jej palma ma 6 metrów wysokości.

Główna część jarmarku znajdzie się na Placu Ratuszowym. Przewidziano ogółem tysiąc miejsc handlowych, odbędzie się przeszło 40 koncertów zespołów ludowych. Tradycja nakazuje, by każdy wrócił z jarmarku Kaziukowego z palemką, struganym gwizdkiem i smorgońskim obwarzankiem.

Renata Widtmann

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group