Autor Wiadomość
admin
PostWysłany: Pią 9:43, 02 Wrz 2016    Temat postu:

.



75 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Niewiele informacji przypominających tę rocznicę znalazłem w internecie. Zakazano? Jestem w Wilnie. Tutaj II Wojna zaczęła się też 1 września, ale zanim Niemcy doszli do Wilna , to Rosjanie wbili nam nóż w plecy w dniu 17 września 1939 r. Jestem w Wilnie wraz żoną Tatianą u Polki tutaj urodzonej - Ligji Struczyńskiej. Dzisiaj razem byliśmy na cmentarzu "Na Rossie" i zapaliliśmy znicze ku upamiętnieniu tej smutnej rocznicy. Przy naszych zniczach zatknęliśmy biało-czerwone chorągiewki z naszym godłem i napisem POLSKA. Po chwili modlitewnej ciszy poszliśmy odwiedzić polskie groby.




@








75th anniversary of the outbreak of World War II. Little reminder of this anniversary I found on the internet. Banned? I am in Vilnius. Here War II began with a Sept. 1, but before the Germans came to Vilnius, the Russians drove the knife us in the back on 17 September 1939. I'm in Vilnius with my wife Tatiana in women born here - Ligija Struczyńska. To day time we were at the cemetery "The Ross" and we lit candles to commemorate this sad anniversary. When we put our candlelit white-red flag of our emblem and the inscription POLAND. After a moment of silence prayer went to visit the graves of Polish.




.
Władysław Pitak
PostWysłany: Śro 10:38, 14 Gru 2011    Temat postu:

Szanowny Panie Franciszku,
dziekuje za 2 maile, w ktorych sa fotografie umieszczonych przeze mnie w internecie planow cmentarza NA ROSSIE w Wilnie.

Dokladnie sprawdzilem w moich dokumentach i nie znalazlem grobu Ludwika Jaszowskiego.

Mam dwa plany cmentarza NA ROSSIE.

Jeden, dodany do ksiazki Juliusza Klosa pt. WILNO przewodnik krajoznawczy z 1937 r. zawiera spis 84 grobów. Ten plan umiescilem w internecie. Jest on bardzo maly i niedokladny.

Numeracja pokazuje przyblizone miejsce grobow bez wskazania po ktorej stronie alejki one znajduja się. Pod numerem 28 (od wejscia po lewej stronie cmentarza) znajduje sie grob Ludwika Janowskiego, dra i profesora, ktory zyl w latach 1878-1921.

Drugi plan (dokladniejszy) dodany do ksiazki Mieczyslawa Jackiewicza pt. WILENSKA ROSSA z 1993 roku, pokazuje miejsca 205 grobow po obu stronach alejek. Wymieniony przeze mnie grob Janowskiego Ludwika znajduje sie pod numerem 182 (od wejscia w prawej stronie cmentarza).

Mam dużo fotografii grobow, ale nie moge w tej chwili napisac, czy mam fotografie grobu Ludwika Janowskiego. Musialbym poswiecic na to troche czasu, a nie wiem czy to nazwisko Pana interesuje.

Bardzo mozliwe jest, ze poszukiwany przez Pana grób znajduje sie na cmentarzu, ale nie jest wykazany w spisie. Jezeli byla to wazna dla Wilna osoba, to na pewno beda o niej informacje w roznych dokumentach.

Mozna tez duzo dowiedziec sie o osobie wedlug informacji personalnych,np, data urodzenia i smierci, miejsce zamieszkania, profesja i miejsce pracy, zainteresowania, wazne fakty z zycia.

Jezeli ma Pan takie informacje, fotografie, dokumenty, to prosze do mnie napisac i wyslac kopie, a ja sprobuje Panu pomoc.


Oczekuje odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam

Wladyslaw Pitak
tel +48 660 332 172
Jasovsky František
PostWysłany: Śro 10:35, 14 Gru 2011    Temat postu:

Wtam serdeczne,

Mam interes o fotografiu / w origynalnym formacie / z cementarzu
na Rossie w Wilne.W spise porzadkowym najwažniejszych grobow
na Rossie Nr.fotografii : 10974 je plan cmentarza na Rossie,kdze
je pogrzebany JASZOWSKI Ludwik pod Nr. okolo 28.

Prosze napisacz ile kosztuje fotografia + przesylka.
Nasz rod je z Polska.

Z szacunkiem

Ing. Jasovsky František
Šafarikova 13
040 11 KOŠICE
Slowakia

mail : jasovsky@jasovsky.sk
senior
PostWysłany: Nie 15:25, 11 Lip 2010    Temat postu:

Owocem sentymentalnej podróży do Wilna jest film na płycie dvd w formacie ekranowym 16:9 . Trwający ponad 80 minut reportaż pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki Tatiany, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko w 1954 razem z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęłą szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.

Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w czasie wojny podczas bombardowania , a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy zakonnika o. Marka Dettlaffa - rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie, odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.

Film pokazuje wędrówkę Tatiany po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





Szczegółowe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172




@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Sokal i kresy nad Bugiem - dvd




O czym jest film?

Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.

Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.

Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.

Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Czas trwania filmu = 70:00 minut

Informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172


@@@@@@@@@@@@@@@@




Film DVD dla Ciebie

Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim.




Zamówienia proszę składać pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie:

94-340-60-06

Koszt 1 płyty DVD = 20 zł wraz z kosztami wysyłki
BB
PostWysłany: Pon 10:36, 02 Lis 2009    Temat postu:

Na poznańskich cmentarzach kwestuje się na rzecz odnowy kaplicy na wileńskim cmentarzu na Rossie. Znane poznańskie postaci zbierają pieniądze na rzecz kaplicy rodziny Burzyńskich, część pieniędzy zostanie przeznaczona na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan położony na wzgórzu św. Wojciecha.
Na naszym cmentarz wileńskim pochowanych jest 20 tys. osób, w tym najsłynniejsze prochy: serce Józefa Piłsudskiego. To stary rytuał, mający jeszcze korzenie pogańskie.
Na tym cmentarzu znaleźli swoje ostatnie miejsce na ziemi profesowie Uniwersytetu Stefana Batorego i najbliższa mi osoba z wielu względów pisarz i archeolog Eustachy Tyszkiewicz.
Zwieśmy na chwilę głowę, zanurzmy się w tym, co najwartościowsze: refleksji o drugim człowieku, nieubłaganym horyzoncie naszych zdarzeń.
Zamiast kropli stearyny - kropla wewnętrznej łzy.
To powinna być nasza obiata.
viktor525
PostWysłany: Wto 9:31, 18 Sie 2009    Temat postu:

Обыкновенная очепятка, по этим годам она вообще прожила 19 лет. Коплевская родилась в 1865 году.

Да, кстати, у Марии была дочь от первого брака Ванда и по-моему это именно её даты рождения и смерти.
Łada
PostWysłany: Wto 9:30, 18 Sie 2009    Temat postu:

Что-то сдается мне, что это жена не Юзефа Пилсудского, а, возможно, жена Яна Пилсудского, его брата.
По моим источникам, Мария из Коплевских, бывшая женой Юзефа Пилсудского (Maria Juszkiewiczowa, née Koplewska) родилась 1865 (Вильнюс) и умерла 17.08.1921 (Краков), причем до брака с Пилсудским она была замужем за Марьяном Юшкевичем (Marian Juszkiewicz, a young railway engineer whom she married in 1883), и у них была дочь Ванда (1887 - 1908). С Пилсудским они встретились в 1899.
Получается, что это разные Марии, тк упомянутая в плане кладбища родилась в 1889 и никак не могла через 10 лет выйти замуж.
В плане сказано, что она "pierwsza zona J. Pilsudskiego", в то время как остальные родственники Юзефа Пилсудского описаны как родственники "Marszałka". Я думаю, если бы она была женой Зюка, то написали бы "pierwsza zona Marszałka".
Из других Пилсудских с инициалом J. есть еще брат Ян (Jan Piłsudski ur. 1876 Wilno zm. 1950 Anglia, Senator, polityk).
Я думаю, это его первая жена (вторая была Maria Zabłocka h: Łada)
Roman
PostWysłany: Pią 15:59, 07 Sie 2009    Temat postu:

Dewastacja polskich grobów na Litwie

Podczas mojego ostatniego pobytu na Litwie, odwiedziłem pod koniec lipca br. kilka nekropolii, stwierdzając na nich postępującą w zatrważającym tempie dewastację. Wszystko wskazuje na to, że starcie z mapy Litwy starych cmentarzy – pomników polskiej kultury, skasowanie pamięci o nich, nie dzieje się zupełnie przypadkiem... Zwłaszcza, że coraz częściej w miejscach położonych w pobliżu głównych alejek cmentarnych pojawia się coraz więcej brył pomnikowych z litewskimi napisami.

Na wileńskich cmentarzach znikają napisy na płytach nagrobnych, złodzieje ogałacają mogiły z wszelkich metalowych detali, wandale wybijają fotografie zmarłych, pomniki coraz częściej zapadają się w ziemię. Nikt nie dogląda cmentarnego drzewostanu, przewracające się ze starości drzewa - tnie się bezpośrednio na grobach, niszcząc kolejne pomniki. W starych cmentarnych kaplicach powstają śmietniska, po uprzednim rozgrabieniu wnętrz ze wszystkiego, co może przedstawiać jakąkolwiek wartość.

Szczególnie bolesnym jest postępujący proces dewastacji na najważniejszej polskiej nekropolii na Litwie – wileńskiej Rossie, o której niszczeniu donoszą polskie media na Litwie oraz opiekujący się grobami Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Jeszcze gorzej jest jednak na innych cmentarzach, gdzie nie dociera tak wielu turystów z Polski. W Zułowie stwierdziłem, że po dawnej, wzniesionej w 1831 roku klasycystycznej kaplicy grobowej rodziny Michałowskich (dawnych właścicielach Zułowa, spokrewnionych z rodem Piłsudskich) pozostała jedynie kupa gruzu. Tymczasem polski przewodnik wydany zaledwie kilka lat temu, podaje że kaplica ta jeszcze w latach 90-tych była zachowana, choć poważnie zdewastowana... Czy podobny los może spotkać także inne polskie groby na Litwie?
Leon
PostWysłany: Sob 7:41, 01 Sie 2009    Temat postu:

Tak znam tę ksiązkę.

Z tym, że Pan Puchalski opierał się na spisach w języku rosyjskim - bo też jakie inne by miały być. Tłumaczenie nazwisk z rosyjskiego na język polski, niestety wyszło nie za dobrze, bo wiele nazwisk jest przekręconych albo zniekształconych, co bardzo utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia poszukiwania w oparciu o tę książkę.

Oczywiście panu Puchalskiemu cześć i chwała za to co zrobił - to było nielada wyzwanie. Wszystkiemu winny rosyjski...
Andrzej
PostWysłany: Sob 7:39, 01 Sie 2009    Temat postu:

13.05.2009 10:56

A OTO CO UDAŁO SIĘ MI ZNALEŹĆ O ROSSIE - ADMINISTARCJA:
" W dzielnicy znajduje się Cmentarz na Rossie.

Kaplica cmentarna

Biuro cmentarza - Adres administracji: RASU KAPINU ADMINISTRACIA, VILNIUS (niestety nie znam kodu), RASU GATVE 32, LIETUVA tel. +307-5 265 65 63.
Godziny otwarcia biura: pn-pt. 8-15:30, sobota 8-14.

Dokumentacja prowadzona dla cm. Rossa i Bernardyńskiego w tradycyjnej formie i niestety niekompletna.

Rozległe tereny cmentarza okolone są od północy torami kolejowymi, od zachodu Rasu gatve (ul. Rossa), a od wschodu Sukileliu gatve (ul. Listopadowa), która dzieli go na dwie części: Starą i Nową Rossę. Z centrum należy jechać Gelezinkelio gatve (ul. Kolejowa), na skrzyżowaniu z Ausros Vartu gatve (ul. Ostrobramska) skręcić w prawo, pod wiadukt.

Przed samą bramę główną, z mauzoleum Marszałka Piłsudskiego, dojeżdża autobus H 34; przystanek Rasos.

w 1964 roku został zrobiony przez dyrekcję cmentarza spis pomników na cmentarzu Rossa. A więc istnieje tylko ten wykaz osób, których groby zachowały się.

Pod koniec ubiegłego roku ukazała się książka opracowana przez Pana Jana Puchalskiego Księgi osób spoczywających na cmentarzach wileńskich: Rossa, Bernardyński i antokolski. Jak podaje autor spisy są oparte na podstawie ksiąg rejestrowych administracji Cmentarza na Rossie.

A więc to są spisy grobów które istnieją i zostały spisane w II poł. XX wieku.
wilniuk
PostWysłany: Wto 20:59, 21 Lip 2009    Temat postu:

Polskie groby na cmentarzu na Rossie w Wilnie




foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl

.




foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl

.




foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl


.




foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl

.






Oglądasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl/wilno,11/cmentarz-na-rossie-w-wilnie,32.html

Więcej fotografii Polskich grobów na cmentarzu na Rossie w Wilnie
autorstwa Tatiany i Władysława Pitaków
można obejrzeć w galerii tego portalu:

http://www.wilniuki.fora.pl/viewimage.php?i=166



Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) dokumentujące
polskie groby na cmentarzach wileńskich można zamówić pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.094-340-60-06
Leonid
PostWysłany: Pon 23:50, 08 Cze 2009    Temat postu:

Na Rossie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, są groby jego matki, brata, siostry i pierwszej żony. Pochowani są tutaj profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, m.in. historyk Joachim Lelewel, nauczyciel Adama Mickiewicza.

Są tu też groby poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego. Na Rossie jest pochowany ojciec Juliusza Słowackiego - Euzebiusz Słowacki, a także ojczym poety, profesor patologii August Becu, malarz Franciszek Gucewicz, dwoje dzieci Stanisława Moniuszki i wiele innych osób.




foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl
Konrad
PostWysłany: Pon 23:49, 08 Cze 2009    Temat postu:

Należy otwarcie przyznać, że praktycznie wszystkie pieniądze na ratowanie Rossy pochodzą z Polski. Są to ofiary tych wszystkich, którzy przyjeżdżają do Wilna i zwiedzają cmentarz



foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl
Liza
PostWysłany: Pon 23:48, 08 Cze 2009    Temat postu:



foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl


Na Rossie pochowanych jest około 20 tys. osób. Wielu z nich jest zasłużonych - zwróciła uwagę pani Klimaszewska - ale absolutnie każdy zasługuje na naszą pamięć. To są byli mieszkańcy Wilna, których bliscy już nie żyją, wyjechali na Zachód, bądź zostali wywiezieni. Jeżeli my się nie zaopiekujemy tym cmentarzem, on po prostu zniknie.

51 pomników na Rossie jest wpisanych do państwowego rejestru pomników o szczególnej wartości artystycznej. Niestety z funduszy państwowych w ciągu ostatnich lat nie odrestaurowano żadnego z nich.

Przed ośmiu laty do akcji ratowania starej Rossy włączyli się poznaniacy. Za zebrane podczas kwest w Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki pieniądze odnowiono sześć pomników.



foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl
Wilnianka-
PostWysłany: Pon 23:47, 08 Cze 2009    Temat postu: Cmentarz na Rossie potrzebuje pilnej konserwacji




foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl



Ponad 100 pomników, nagrobków i grobowców na wileńskiej Rossie - najstarszej nekropolii miasta - potrzebuje pilnej konserwacji. W ciągu ostatniego roku odrestaurowano tylko trzy pomniki. Prace zostały wykonane za pieniądze, które zebrali Polacy - informuje polskie radio "Znad Wilii".

Odrestaurowaliśmy nagrobek Józefa Jankowskiego wykonany z piaskowca, ozdobiony kwiatami, gołębiami, ogrodzony piękną metalową balustradą. Świętej pamięci Jankowski został pochowany w 1870 roku. Nie wiem, jakim cudem to w ogóle dotrwało do naszych czasów, a metalowe ogrodzenie nie zostało ukradzione powiedziała przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska.
Od prawie dwudziestu lat to głównie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który powstał z inicjatywy Jerzego Waldorffa, troszczy się o cmentarz. Za pieniądze, które przedstawiciele Komitetu każdego roku zbierają na Powązkach, odnowiono ponad 50 pomników.




foto:Tatiana i Władysław Pitakowie
sokal2@wp.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group