Autor Wiadomość
senior
PostWysłany: Nie 15:03, 11 Lip 2010    Temat postu:

Owocem sentymentalnej podróży do Wilna jest film na płycie dvd w formacie ekranowym 16:9 . Trwający ponad 80 minut reportaż pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki Tatiany, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko w 1954 razem z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęłą szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.

Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w czasie wojny podczas bombardowania , a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy zakonnika o. Marka Dettlaffa - rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie, odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.

Film pokazuje wędrówkę Tatiany po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





Szczegółowe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
Info
PostWysłany: Śro 23:11, 17 Gru 2008    Temat postu: Księga pamięci osób pochowanych na cmentarzach wileńskich

Księga pamięci osób pochowanych na cmentarzach: na Rossie, Bernardyńskim i Antokolskim


Ukazała się książka, przygotowana przez Radcę Handlowego Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie dr. Jana Puchalskiego „Księgi osób spoczywających na cmentarzach wileńskich: Rossa, Bernardyński i Antokolski”.

Jest to sporządzony na podstawie ksiąg rejestrowych administracji Cmentarza na Rossie spis osób spoczywających na Cmentarzu Bernardyńskim i na Rossie z numerami grobów, natomiast część poświęcona Cmentarzowi Antokolskiemu jest przedrukiem opracowania wileńskich historyków Czesława Malewskiego i Jerzego Surwiły „Cmentarz Wojskowy na Antokolu w Wilnie”.

Spis, obejmujący ponad 21 tys. spoczywających na tych trzech cmentarzach osób, jest owocem tytanicznej pracy, polegającej na przepisaniu i przetłumaczeniu z języka rosyjskiego ksiąg cmentarnych.
Książka ta stanowi świetny punkt odniesienia dla historyków, badaczy i entuzjastów, interesujących się historią Wilna, a także otwiera drogę dla dalszych prac pogłębiających i dokumentujących historię tych trzech najbardziej znanych w polskiej historii Wilna cmentarzy.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group