Autor Wiadomość
admin
PostWysłany: Pią 22:00, 11 Sie 2017    Temat postu:

Oświadczenie franciszkanów konwentualnych dla mediów
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
O. franciszkanie konwentualni (OFMConv), 9 sierpnia 2017, 20:38

Kościół i klasztor franciszkański w Wilnie, fot. wilnoteka.lt
W środę, 9 sierpnia rano franciszkanie konwentualni wraz z policją i komornikiem weszli do pomieszczeń baru "7 Fridays" (poprzednia nazwa - "Šauni vietelė") mieszczącego się przy ul. Pranciškonų 3. Bar znajduje się na terenie zespołu klasztornego należącego do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów).




Właściciele baru choć od kilku miesięcy wiedzieli, że nie będą mogli dalej prowadzić działalności na terenie klasztoru, nie chcieli opuścić lokum. Rozpoczęli w mediach litewskich oszczerczą kampanię przeciwko "polskim zakonnikom, którzy wypędzają najemców". Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) wydał oświadczenie dla mediów w tej sprawie. Niżej publikujemy pełny tekst oświadczenia.
Oświadczenie franciszkanów konwentualnych dla mediów

9 sierpnia 2017 r. franciszkanie konwentualni (OFMConv.) powrócili do należącej do nich części budynków klasztornych dotąd bezprawnie zajętej przez restaurację "7 Fridays". 13 marca 2017 r. na mocy decyzji ministra finansów budynki klasztorne zostały zwrócone Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów). Umowa najmu z restauracją "7 Fridays" wygasła z dniem 31 marca 2017 r., kiedy budynki zostały zwrócone Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych. Zgodnie z ustawodawstwem Republiki Litewskiej, w budynkach o przeznaczeniu sakralnym zakazana jest sprzedaż napojów alkoholowych, w związku z tym zakon nie może akceptować faktu, że w należącym do niego budynku działa restauracja, w której sprzedawany jest alkohol.

Powiadomienie, że umowa najmu z wymienioną restauracją nie zostanie podpisana, została wysłana do restauracji już 27 marca 2017 r. Jednakże oświadczenie nie zostało wykonane. W związku z tym, 9 sierpnia br. franciszkanie powrócili do swojego klasztoru. Dzisiaj zostały publicznie rozpowszechnione niezgodne z prawdą informacje o rzekomym zastosowaniu przemocy wobec pracowników restauracji, oraz że w zamkniętej restauracji pozostały przygotowane dla obozów dziecięcych posiłki.

W rzeczywistości przedstawiciele klasztoru nie stosowali żadnej przemocy. Wręcz przeciwnie, dyrektorowi spółki Pikantiškas maistas oraz innym pracownikom zostały stworzone warunki zabrania rzeczy prywatnych oraz mienia spółki Pikantiškas maistas. Ani posiłki dla dzieci (które, jak zauważyliśmy, nie były nawet przygotowane), ani inne mienie przez spółkę Pikantiškas maistas dotychczas nie zostały zabrane.

Przedstawiciele Zakonu wraz z komornikami opisali stan pomieszczeń i znajdujące się wewnątrz mienie, opieczętowali i przekazali spółce Pikantiškas maistas propozycję odebrania go. Wszystko wskazuje na to, że dyrekcja spółki Pikantiškas maistas mając na celu wprowadzanie napięcia i nadużywanie uwagi społeczeństwa wybrała drogę oszczerstw pod adresem Zakonu i odmawia współpracy.

Franciszkanie planują otwarcie zespołu budynków klasztornych dla szerokiej społeczności poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej. W części klasztoru, gdzie znajdowała się restauracja, planowane jest otwarcie muzeum historycznego i upamiętnienie Jonasa Basanavičiusa, który mieszkał w jednym z budynków klasztornych; jak również upamiętnienie pierwszej litewskiej szkoły, która działała w klasztorze oraz pierwszych pisanych tekstów w języku litewskim. Teksty te zostały napisane odręcznie na początku XVI w., jeszcze przed wydaniem "Katechizmu" M. Mažvydasa.

Franciszkanie będą prowadzili w klasztorze również działalność świecką w dziedzinie kultury, edukacji i ewangelizacji.

Klasztor franciszkański działał już od XVI w. Był to ośrodek duchowo- religijno-kulturalny. Klasztor kilkakrotnie był zamykany. W jego pomieszczeniach działały różne instytucje naukowo-oświatowe.

Franciszkanie konwentualni przyczynili się do upowszechniania edukacji i kultury, umacniania litewskości. W XVI-XVII w. przy wszystkich parafiach franciszkańskich działały szkoły początkowe, w XVII-XVIII w. w Kolegium II stopnia były prowadzone studia filozoficzne i teologiczne, podczas których profesorowie – franciszkanie konwentualni przekazywali wilnianom wiedzę zdobytą na europejskich uniwersytetach. W klasztorze franciszkańskim w Wilnie po raz pierwszy zapisano tekst pacierzy w języku litewskim. W 1516 r. bracia napisali list do papieża z prośbą o ogłoszenie królewicza Kazimierza świętym. Księża zakonni kazania głosili w języku litewskim.



http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/oswiadczenie-franciszkanow-konwentualnych-dla-mediow
Damian
PostWysłany: Pią 13:48, 02 Wrz 2011    Temat postu:

Czy jest możliwość zakupu takiej płyty(prezent dla babci która urodziła się w Wilnie) i jaka jest cena.
Z góry dziękuję za info.
Pozdrawiam
Damian
senior
PostWysłany: Nie 15:24, 11 Lip 2010    Temat postu:

Owocem sentymentalnej podróży do Wilna jest film na płycie dvd w formacie ekranowym 16:9 . Trwający ponad 80 minut reportaż pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki Tatiany, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko w 1954 razem z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęłą szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.

Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w czasie wojny podczas bombardowania , a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy zakonnika o. Marka Dettlaffa - rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie, odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.

Film pokazuje wędrówkę Tatiany po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





Szczegółowe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172




@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Sokal i kresy nad Bugiem - dvd




O czym jest film?

Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.

Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.

Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.

Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Czas trwania filmu = 70:00 minut

Informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172


@@@@@@@@@@@@@@@@




Film DVD dla Ciebie

Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim.




Zamówienia proszę składać pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie:

94-340-60-06

Koszt 1 płyty DVD = 20 zł wraz z kosztami wysyłki
wilnianka
PostWysłany: Czw 23:26, 06 Sie 2009    Temat postu:

Rys historyczny klasztoru w Miednikach na Litwie

Katalog Archidiecezji Wileńskiej z 1939 roku podaje taką wiadomość w języku łacińskim: Starodawny kościół Trójcy Przenajświętszej i świętego Kazimierza Królewicza i wyznawcy w Miednikach, fundowany jeszcze przez Jagiełłę w 1391 roku, został zajęty przez schizmatyków w 1865 roku. W 1910 został zniszczony i na nowo z drzewa odbudowany. W roku 1931 wybudowano nowy, drewniany kościół. Skupia się przy nim 3.485 wiernych wyznania katolickiego.

Przez ponad 40 lat tym kościołem i parafią opiekował się franciszkanin O. Kamil Kazimierz Wełymański. Ze względu na swój wiek zwrócił się on z prośbą o przysłanie młodego księdza do tej parafii.

Zgłosił się wtedy O. Sławomir Skwarczek z naszej Prowincji i 13 listopada 1990 roku przybył do Miednik.

Po wizycie w Miednikach i w Wilnie dnia 31 maja 1992 Generał Zakonu O. Lanfranco Serrini pisał: Prawnie przewiduje się odtworzoną Kustodię lub Prowincję Litewską jako zależną bezpośrednio od Kurii Generalnej. Jest to koncepcja zgodna z ideą Nuncjusza Apostolskiego i Arcybiskupa Wilna.

O. Generał erygował klasztor pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Miednikach dnia 7 czerwca 1994 r. Tym samym dekretem erygował Nowicjat przy tym klasztorze. Z tego nowicjatu mamy już kilka powołań.


Przełożeni i proboszczowie w Miednikach


40 lat aż do 20.08.1991 O. Kamil Wełymański, proboszcz
20.08.1991 - 22.04.1998 O. Sławomir Skwarczek, proboszcz
22.04.1988 - O. Andrzej Cyrański
wilnianka
PostWysłany: Czw 23:25, 06 Sie 2009    Temat postu:

Rys historyczny klasztoru Franciszkanów w Wilnie


Gród Wilno założony został przez księcia Giedymina w 1322 r. Już w tymże 1322 roku na zaproszenie niejakiego Gasztołda mieli tu dotrzeć misjonarze franciszkańscy w liczbie 14. Ci pierwsi misjonarze franciszkańscy na Wielkanoc 1333 roku zostali przez pogańskich Litwinów umęczeni. Siedmiu z nich ścięto a pozostałych siedmiu ukrzyżowano.

Nowa grupa franciszkańskich misjonarzy w liczbie 36 przybyła tu za generalstwa Gerarda Odona. Gasztołd wybudował im kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwany kościołem Matki Bożej na Piasku.

24 maja 1341 na Wilno napadli Tatarzy i wymordowali tych misjonarzy, a razem z nimi i Gasztołda, który przywdział habit franciszkański.

Ten sam generał wysłał nową grupę franciszkanów, którzy w liczbie 46 pracowali tu aż do urzędowego chrztu Litwy w 1386 roku. Pierwszym biskupem w Wilnie został franciszkanin Andrzej Wasillo z rodu Jastrzębców.

7 sierpnia 1403 roku w czasie najazdu na Wilno schizmatyckich moskali zostali znowu umęczeni liczni franciszkanie z gwardianem Aniołem na czele.

Klasztory franciszkańskie w Wielkim Księstwie Litewskim do roku 1517 należały do Prowincji Czesko-Polskiej, a po roku 1517 roku do Prowincji Polskiej św. Franciszka. W roku 1626 utworzono Prowincję Rusko-Litewską z klasztorów na Rusi i Litwie, z kustodiami lwowską i przemyską na Rusi, a na Litwie z wileńską i kowieńską.

W 1686 r. doszło znowu do podziału i powstała Prowincja Litewska św. Kazimierza. Prowincja Ruska zachowała nadal tytuł św. Antoniego Padewskiego. Prowincja litewska miała cztery kustodie: wileńską, grodzieńską, kowieńską i połocką. Prowincja ta uległa kasacie po roku 1832, a jej majątek zabrał rząd carski. W roku 1919 Wilno, Grodno i kilka innych klasztorów powróciło do Prowincji Polskiej.

Schematyzm Archidiecezji Wileńskiej z 1939 roku podaje, że kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu OO. Franciszkanów fundowany przez Gasztołda w XIV wieku, po pożarze 1793 roku został wymurowany i 12 stycznia 1794 r. konsekrowany. W roku 1832 został on zajęty przez rząd carski a w roku 1934 przywrócony dla katolickiego kultu.

Franciszkanie przez cały okres międzywojenny starali się o zwrócenie im kościoła i klasztoru i dopiero Sąd Najwyższy w Warszawie w orzeczeniu z dnia 28 lutego 1938 roku zadecydował definitywnie o zwróceniu franciszkanom kościoła i klasztoru w Wilnie.

31 maja 1992 r. Generał Zakonu - O. Lanfranco Serrini, po wizycie w Wilnie, pisze o możliwości wejścia do Wilna: Przeżywamy obecnie moment cenny dla przyszłości Zakonu na Litwie. Jestem pewny, że będziemy wspólnie dążyć do przygotowania tej przyszłości w atmosferze braterstwa i szczerości z koniecznym zaangażowaniem i wytrwałością.

W sierpniu 1995 roku Prowincja Gdańska kupiła w Wilnie dom (adres jak wyżej), z przeznaczeniem na juniorat zakonny. Dom ten już odrestaurowano i adoptowano do wymogów życia zakonnego. Może on pomieścić kilkunastu zakonników.


Przełożeni i rektorzy kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku w Wilnie


Od roku 1995 O. dr Marek Dettlaff, przełożony
Maria Ziółkowska
PostWysłany: Czw 14:36, 06 Sie 2009    Temat postu: Dziękuję za zaproszenie :)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie pani Tatiano na tę stronę. Urok tego kościoła jest ogromny. Z ogromną przyjemnością obejrzałam te zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie.
T.Pitak
PostWysłany: Pon 21:38, 03 Sie 2009    Temat postu:

Tak przy zdjęciu grobu Piłsudskiego napisał Pan Grzegorz:
"Jest na Rossie granitowa płyta,
wśród żołnierskich mogił jedyna,
są na płycie tej słowa wyryte,

" Matka i Serce Syna "

Polsce dał życie,wielkość i sławę.
Serce Syna,Serce Rycerza,
Serce piękne, odważne i prawe. "
T.Pitak
PostWysłany: Pon 21:20, 03 Sie 2009    Temat postu:

Oto teks jaki dostałam od Pana Grzegorza Chabowskiego, który zgodził się na jego opublikowanie:
"Witam Panią,dziękuję za wspaniałą galerię zdjęć kościoła franciszkanów z ogromną przyjemnością je oglądałem.
Nie, moja rodzina nie pochodzi z Wilna ,posiadam dokumenty potwierdzające moje korzenie od 1772 ,tu na Mazowszu.Rodzi zatem się pytanie skąd i dlaczego w moim profilu tyle Wilna?,no tak moja wyjątkowa przygoda z Wilnem rozpoczęła się w 1979 r.po wielu kłopotach związanych z wyjazdem w końcu zrealizowałem wieloletnie marzenie i jesienią pojechałem pokłonić się Matce Milosierdzia co króluje w Ostrej Bramie.
Byłem dwa tygodnie,miasto wtedy bylo smutne,brudne,zaniedbane - nie przeszkodzilo to żebym "zakochał "się w min i to tak skutecznie,że zostawiłem tam kawałek swojego serca.Teraz średnio co dwa lata bywam w umiłowanym Wilnie i ciągle mi mało tego miasta.Mówią ,ot wschodnia dusza.

Pozdrawiam Panią serdecznie i pozwalam sobie przesłać tekst modlitwy przeze mnie zebrany i ułozony w całość.

Z poważaniem - Grzegorz

" Wilna całego obrono jedyna "

Do Ciebie, modlitwę swoją zanoszę
o Maryjo,błogosławiona Jutrzenko zbłąkanych,
Matko wygnańców,Pocieszycielko smutnych i tęskniących,
jak wierne drzewo wydałaś woń wdzięczną,
a kwiaty Twoje,owocem czci i uczciwości.
Matko pięknej miłości i nadziei świętej,
w Tobie wszelka łaska drogi i prawdy.
W Tobie nadzieja żywota i cnoty.
Kto Ciebie słucha ,nie będzie zawstydzony,
a kto przez Ciebie swe dzieła sprawuje,
nie zgrzeszy.
Matko uwielbiana i umiłowana.
Królująca miłościwie
w Ostrej Bramie
w tysiącu miejsc sławiona i wyobrażana,
wszędzie obecna Ta sama,Krynico Nieustającej Pomocy,Bramo Niebios i
Stolico Mądrości Bożej.
Albowiem gdzie Ty wejdziesz, tam
łaskę uświęcenia wypraszasz,przez
Twoje bowiem ręce, wszelkie łaski
z Najświętszego Serca Jezusowego
na nas spływają. Przeto okaż nad nami
Swoją moc potężną,
Polski Królowo,a Litewska Księżno.


Modlitwa po raz pierwszy publicznie,głośno odmówiona po polsku,
w Ostrej Bramie 09 lipca 2008 r.
Piotr
PostWysłany: Pią 20:13, 31 Lip 2009    Temat postu: Pozdrowienia

Dziękuję Pani Tatianie za zaproszenie na tę stronkę.
Bardzo ciekawa!
Może uda nam się we wrześniu br odwiedzić Wilno.
Napewno odwiedzimy kościół Franciszkanów.
Ewelina
PostWysłany: Czw 21:07, 30 Lip 2009    Temat postu: Pozdrowienia dla o.Franciszkanów.

Sedecznie dziękuję za zdjęcia, które ukazują surowe piękno kościoła i czyste dusze ludzi zebranych wokół kościoła franciszkańskiego.
Bóg zapłać!
Renia
PostWysłany: Śro 8:03, 29 Lip 2009    Temat postu:

Przepiękny jest ten kościół. Podobno to najstarsza świątynia w Wilnie. Mam kika pytań. Kto to jest ten ksiądz o nazwisku Sowiak i kim są kobiety na tych starych fotografiach sprzed wojny?
kresowiak
PostWysłany: Wto 19:54, 28 Lip 2009    Temat postu:



















.


Oglądasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl

Więcej fotografii z kościoła OO. Franciszkanów w Wilnie
autorstwa Tatiany i Władysława Pitaków
można obejrzeć w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazujące piękno wileńskich zabytków można zamówić pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.094-340-60-06
kresowiak
PostWysłany: Wto 19:37, 28 Lip 2009    Temat postu:
























Oglądasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl

Więcej fotografii z kościoła OO. Franciszkanów w Wilnie
autorstwa Tatiany i Władysława Pitaków
można obejrzeć w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazujące piękno wileńskich zabytków można zamówić pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.094-340-60-06
kresowiak
PostWysłany: Wto 19:18, 28 Lip 2009    Temat postu:





















.

Oglądasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl

Więcej fotografii z kościoła OO. Franciszkanów w Wilnie
autorstwa Tatiany i Władysława Pitaków
można obejrzeć w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazujące piękno wileńskich zabytków można zamówić pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.094-340-60-06
kresowiak
PostWysłany: Wto 18:59, 28 Lip 2009    Temat postu:

.

.
.

.


.





Oglądasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl

Więcej fotografii z kościoła OO. Franciszkanów w Wilnie
autorstwa Tatiany i Władysława Pitaków
można obejrzeć w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazujące piękno wileńskich zabytków można zamówić pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.94-340-60-06

.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group